Navigatie overslaan
Sher-Gil
lezing

DM Talks – Op zoek naar Amrita

  • 13 september 2026 van 12.45 tot 17.00 uur
  • Drents Museum

Dompel je onder in het leven en werk van Amrita Sher-Gil tijdens de DM Talks op zondag 13 september. 

Onder leiding van cultuurjournalist Yuki Kho gaan drie panels van experts, makers, schrijvers, wetenschappers en kunstenaars met elkaar in gesprek over het gelaagde leven en werk van de kunstenaar. Thema’s als identiteit, vrouw-zijn en leven tussen verschillende culturen en religies komen aan bod. Hoofdconservator Annemiek Rens opent de middag en neemt je in vogelvlucht mee door het werk en leven van Amrita Sher-Gil. Geurkunstenaar Frank Bloem verzorgt prikkelende intermezzo's. 

Amrita Sher-Gil

Amrita Sher‑Gil (1913–1941) is een van de belangrijkste moderne kunstenaars van haar tijd en geld als een pionier van de moderne kunst in India. Als vrouw in een overwegend mannelijke kunstwereld brak zij niet alleen artistiek, maar ook maatschappelijk met bestaande normen. 

Ze leefde en werkte tussen Europa en India en ontwikkelde uitgesproken ideeën over kunst, geloof, politiek, liefde en gelijkwaardigheid; thema’s die ook vandaag nog actueel en herkenbaar zijn. 

Tijdens deze verdiepende dag komen kunsthistorische duiding, persoonlijke verhalen en hedendaagse perspectieven samen. Het programma nodigt je uit om Amrita Sher‑Gil niet alleen te zien als een historische figuur, maar als een kunstenaar wiens leven en werk nog altijd resoneert in de wereld van nu. Wat zien hedendaagse makers en wetenschappers als ze kijken naar het werk van Amrita Sher-Gil? Wat maakt het gelaagde werk een eeuw later nog steeds relevant? 

Panel 1: Culturele invloeden (Nederlandstalig)

Hoe beïnvloeden migratie, reizen en dubbele culturele wortels Sher-Gils werk en identiteit? Hoe vormt culturele gelaagdheid een artistieke kracht? En hoe gebruiken hedendaagse makers dat in hun werk?  Wat zien makers als ze kijken naar het zelfportret van Amrita Sher-Gil? 

In dit panel neemt Shantie Singh plaats. Singh is een Hindoestaans-Nederlandse schrijver, die in haar werk reflecteert op diaspora, identiteit en culturele resonantie. 

Panel 2: Liefde en seksualiteit (Nederlandstalig)

Hoe zag de kunstenaarsscene er in de jaren '20 van de vorige eeuw uit? Hoe dacht men over relaties met mensen van dezelfde sekse? Welke rol had liefde in het werk van Sher-Gil en hoe laten hedendaags makers zich inspireren deze rebelse pionier die de kunstgeschiedenis blijvend heeft veranderd? 

In dit panel nemen Berber van der Veer en Loes Faber plaats. Van der Veer is juniorconservator in het Drents Museum. Voor de tentoonstelling dook ze in het liefdesleven van Sher-Gil en deed ze onderzoek naar de kunstenaarsscene van het Parijs uit de jaren '20 van de vorige eeuw. Faber is schrijver en illustrator en auteur van Ik ben mijn muze, waarin ze over Sher-Gil schreef. 

Panel 3: Religie en spiritualiteit (Engelstalig)

Hoe navigeerde Amrita Sher-Gil tussen verschillende religieuze tradities? Welke religies spelen een rol in haar leven en hoe vertaalt spirituele gelaagdheid zich in haar werk? Welke rol speelt de religie vandaag de dag in India? En hoe laten hedendaagse kunstenaars zich beïnvloeden door religie? Wat zien Elena Mucciarelli en Shivangi Kalra als ze kijken naar het werk Namaskar?  

Dr. Elena Mucciarelli is onderzoeker culturele geschiedenis van Zuid-India aan de Rijksuniversiteit Groningen. Shivangi Kalra is kunstenaar met Indiase wortels, winnaar Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst 2024 en alumnus van het Frank Mohr Instituut van Kunstacademie Minerva in Groningen. 

 

Host en gespreksleider: Yuki Kho

Yuki Kho is een cultuurjournalist en programmamaker. Ze is eindredacteur van Nooit Meer Slapen en Een Uur Cultuur van de VPRO en maakt podcasts en audiotours voor culturele instellingen. Ook maakte ze de podcast Naakt op een Kleedje, samen met Heske ten Cate. De podcast heeft als doel de representatie van vrouwelijke kunstenaars te vergroten.    

Interactieve en zintuiglijke elementen

Welke geur had liefde in het Parijs van weleer? En welke geuren brengen je naar India? Ga op reis met geurkunstenaar Frank Bloem. Met geur, droogijs en een ventilator creëert hij een zinnenprikkelend intermezzo en neemt je mee naar andere landen en vervlogen tijden. 

Frank Bloem is parfummaker en geurontwerper. In 2014 verruilde hij de beeldende kunst voor het medium geur, waarmee hij The Snifferoo oprichtte. Hij onderzoekt geur als artistiek medium en ontwikkelt installaties en performances, schrijft boeken en werkte onder andere voor musea, culturele instellingen en kunstenaarsprojecten in Nederland en daarbuiten.

Shantie Singh
Shivangi Kalra
Loes Faber
Yuki Kho

Praktische info

Wat verdiepende dag bij de tentoonstelling Amrita Sher-Gil
Datum 13 september
Tijden inloop vanaf 12:45u, afsluitende borrel vanaf 15:40u
Voor wie iedereen die graag meer wil weten over Amrita Sher-Gil, haar identiteit, kunst en/of haar Hongaars-Hindoestaanse wortels
Kosten €10 exclusief entreebewijs voor het museum

Tickets

Bestel nu je ticket voor 13 september. 

Tickets bestellen
Nu te zien t/m 20 september 2026

Amrita Sher-Gil Europa is van Picasso, India is van mij’

De langverwachte tentoonstelling Amrita Sher-Gil - ‘Europa is van Picasso, India is van mij’ is geopend. Grijp deze unieke kans om de schilderijen van kunstenaar Amrita Sher-Gil, uit de collectie van de National Gallery of Modern Art in New Delhi, te bezichtigen.