Navigatie overslaan
singelzaal

DMspot­light – Wilhelmina Proos

  • 4 april t/m 15 november 2026
  • Brinkzalen

‘Briljante kleuren die getuigen van durf en blijheid’, zo schrijft een journalist over het werk van Wilhelmina Proos (1888-1972).

Wilhelmina Proos groeit op in een welgesteld gezin in Middelburg. De familie heeft fortuin gemaakt met de productie van margarine. Ze gaat studeren aan de Rijksnormaalschool voor Tekenonderwijzers in Amsterdam en krijgt daar onder meer les van de beroemde kunstenaar Jan Sluijters. 

Sluijters en Proos blijven de rest van hun leven bevriend. Hoewel zijn invloed goed in het werk van Proos te zien is, ontwikkelt ze haar eigen stijl. Kleur speelt daarin de hoofdrol. Met gedurfde contrasten bouwt ze haar portretten, landschappen en stillevens op. Ook heeft ze interesse in de textielkunst en maakt ze borduurwerken.     

“Met gedurfde contrasten bouwt ze haar portretten, landschappen en stillevens op.”

Proos en haar echtgenoot zijn graag geziene figuren in het culturele netwerk van hun tijd. Ze ontvangen thuis talloze kunstenaars en bezoeken samen regelmatig het atelier van Jan Sluijters waar ze werk aankopen. Ze heeft haar werk wel eens geëxposeerd, maar ondanks haar vakkundigheid wordt Proos als kunstenaar nooit bekend. 

In deze editie van DMspotlight zetten wij haar in de schijnwerpers. 

De presentatie is mogelijk gemaakt door de genereuze schenking van de kleinzoon van Wilhelmina Proos. Het DM Steunfonds heeft mede bijgedragen aan de restauratie van de werken. 

Wilhelmina Proos (1888-1972), 'De tuin in Middelburg'

ongedateerd, collectie Drents Museum (schenking kleinzoon Wilhelmina Proos)

Wilhelmina Proos (1888-1972), 'Stadsgezicht van Delft bij nacht'

ongedateerd, collectie Drents Museum (schenking kleinzoon Wilhelmina Proos)